czwartek, 2 maja 2024 Imieniny obchodzą: Zoe, Borys, Zygmunta, Walter, Gwalbert, Walbert, Waldebert, Witomir, Atanazy, Walenty
19-07-2011 16:06, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 2987 razy

Judo - medale na mistrzostwach i pucharach świata

Rekordowa liczba zawodniczek i zawodników stawiła się na Mistrzostwa Świata Masters w Judo we Frankfurcie nad Menem.. W konkurencji kata wystartowało 150 par z 26 krajów. Do walk przystąpiło 147 zawodniczek i 891 zawodników w wieku od 30 do +75 lat z 40 krajów. Najstarszymi startującymi byli 81-letni Szwajcar Ernest Hamsag i 73-letnia Rosjanka Kira Artemjera.

W turnieju udział wzięła 23-osobowa grupa polskich zawodników (15 z Pomorza). Część pomorskich zawodników miała już doświadczenie startu w mistrzostwach masters, pozostali debiutowali. W każdej wadze startowało od kilku do kilkunastu zawodników.

Zawodnicy z Trójmiasta przywieźli z Niemiec pięć brązowych medali, jedno piąte, jedno siódme i 3 dziewiąte miejsca. Z polskiej ekipy brązowe medale wywalczyli jeszcze reprezentanci Bydgoszczy i Wrocławia.

Wyniki
3. M 5 90 kg - Artur Cyman (WKS Flota Judo Masters Gdynia)
3. M 4 100 kg - Jarosław Poździk (WKS Flota Judo Masters Gdynia)
3. M 4 +100 kg - Jacek Czarkowski (WKS Flota Judo Masters Gdynia)
3. M 1 +100 kg - Paweł Smoliniec (AZS AWFiS Gdańsk)
3. M 8 100 kg - Józef Walicht (mieszkający od 1987 r. w Kanadzie trener WKS Flota Gdynia, jednak zawsze startujący w zawodach masters w barwach Polski)
3. M 8 73 kg - Hubert Cyzdorf (Bydgoszcz)
3. M 1 +100 kg - Mirosław Wolszczak (Wrocław)
5. M 5 90 kg - Zbigniew Kamiński (WKS Flota Judo Masters Gdynia)
7. M 3 100 kg - Waldemar Bączek (GKS Wybrzeże Gdańsk)
9. M 2 73 kg - Wojciech Maczkowski (GKS Wybrzeże Gdańsk)
9. M 3 73 kg - Robert Gnieździński (GKS Wybrzeże Gdańsk)
9. M 4 100 kg - Andrzej Hulko (GKS Wybrzeże Gdańsk)

Zakończyli walki w eliminacjach - Dariusz Kijewski (GKS Wybrzeże Gdańsk), Krzysztof Kubiak (GKS Wybrzeże Gdańsk), Piotr Kubiak (GKS Wybrzeże Gdańsk), Jarosław Piątek (GKS Wybrzeże Gdańsk), Rafał Sobczak (GKS Wybrzeże Gdańsk), Adam Poździk (WKS Flota Gdynia).

W czerwcowym Pucharze Europy Seniorów w Celje z udziałem 277 judoków i 150 judoczek reprezentantów 29 państw walczyli gdańszczanie z AZS AWFiS - Tomasz Domański (100 kg) i Joanna Jaworska (+78 kg).

W wadze Tomasza Domańskiego walczyło 34 zawodników. Po pokonaniu w eliminacjach trzech konkurentów z Danii, Słowenii i Słowacji przez ippon, w walce półfinałowej przegrał przez ippon z Rosjaninem Adlanem Bisultanovem. W walce o brązowy medal pokonał przez yuko Milana Disovica (Serbia) stając na najniższym stopniu podium.

Gorzej powiodło się Joannie Jaworskiej - zajęła piąte miejsce.

W Cejle srebrny medal wywalczyła w wadze 57 kg Agata Perenc (Polonia Rybnik), piąte miejsce 63 kg Agata Ozdoba (AZS Opole) i 48 kg Katarzyna Półkośnik (Narew Łapy).

Na Malcie odbyły się Mistrzostwa Europy kadetów, walczył w nich Michał Półgrabski (UKS Galeon Gdynia), niestety swój start zakończył w eliminacjach.

Turnieje Pucharu Świata przeniosły się na kontynent Amerykański. Punktów potrzebnych do rankingu olimpijskiego Londyn 2011 szukają też europejscy zawodnicy w tym polscy reprezentanci.

W Grand Slam w Rio de Janeiro startowało czterech polskich zawodników. Tomasz Adamiec (73 kg), Robert Krawczyk (90 kg) i Paweł Zagrodnik (66 kg) zakończyli walki w eliminacjach. Janusz Wojnarowicz (+ 100 kg) wywalczył brązowy medal, wygrywając trzy walki a jedną przegrywając.

W Sao Paulo wystartowało dwóch polskich reprezentantów - Paweł Zagrodnik (66 kg) i Tomasz Adamiec (73 kg). Obydwaj po wygraniu czterech walk i jednej porażce wywalczyli brązowe medale.

W kolejnym turnieju Pucharu Świata w Miami Grzegorz Eitel (+100 kg - Gwardia Warszawa) wywalczył srebrny medal, ulegając w finale Dmitriyem Sterkhovovi (Rosja). W drodze do finału pokonał zawodników z USA, Brazylii i Słowenii. Piąte miejsca wywalczyli: Paweł Zagrodnik (66 kg - Czarni Bytom) i Katarzyna Kłys (70 kg - Wisła Kraków).

W Wenezueli reprezentanci Polski zdobyli złote (73 kg - Tomasz Adamiec, +100 kg - Grzegorz Eitel), srebrne (73 kg - Krzysztof Wiłkomirski, 70 kg - Katarzyna Kłys) i jeden brązowy (90 kg - Krzysztof Węglarz) medal. Reprezentacja Polski wygrała klasyfikację medalową przed Kanadą i Niemcami.

Ostatni turniej Pan-Am Tour odbył się w San Salwador. W tym turnieju reprezentanci Polski w klasyfikacji medalowej zajęli drugie, po Brazyli, miejsce z 2 złotymi (70 kg - Katarzyna Kłys, 73 kg - Krzysztof Wiłkomirski), 2 srebrnymi (66 kg - Paweł Zagrodnik, 73 kg - Tomasz Adamiec) i jednym brązowym medalem (+100 kg - Grzegorz Eitel). Do ciekawego pojedynku doszło w wadze 73 kg gdzie w finale spotkali się dwaj polscy zawodnicy Krzysztof Wiłkomirski i Tomasz Adamiec. Walkę wygrał przez yuko Wiłkomirski.

Pomorskie "dinozaury" judo spotykają się nie tylko na macie, ale mają też swoje ulubione miejsce na pograniczu powiatu wejherowskiego w Zajeździe Eden. W tegorocznym letnim spotkaniu wzięli udział m.in. Ryszard Zieniawa, Hiromi Tomita, Józef Walicht oraz Jan Okrój. Były wspomnienia, ale także dyskusja jak poprawić kondycję polskiego judo.

Żródło: Michał Kaczmarek