środa, 1 maja 2024 Imieniny obchodzą: Jeremiasz, Filip, Briok, Jeremi, Józef, Aniela, Floryna, Lubomir, Jakub
29-04-2010 11:01, dodał: Piotr Łukaszewski czytano: 1779 razy

Judocy - od Mistrzostw Europy do OOM

Minionego tygodnia pomorscy judocy i judoczki walczyli na matach Europy i kraju o tytuły i w turnieju klasyfikacyjnym..

W Wiedniu odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Europy seniorek i seniorów. Największą niespodziankę sprawiły polskie judoczki kwalifikując się do finału drużynowego po pokonaniu w eliminacjach Austriaczek i Ukrainek w walce o finał wygrały z Francuzkami. W finale musiały uznać wyższość reprezentantek Włoch, w składzie drużyny były dwie reprezentantki z Pomorza z AZS AWFiS Gdańsk Małgorzata Bielak i Monika Chruścielewska, pozostałe to, Marta Kubań (Gwardia Warszawa), Katarzyna Kłys (Wisła Kraków), Urszula Sadkowska (Gwardia Opole).

Panowie też nieźle powalczyli zajmując piąte miejsce, w eliminacjach pokonali reprezentacje Węgier i Rumunii, w spotkaniu o finał przegrali z późniejszymi Mistrzami Europy - Gruzją, a w walce o trzecie miejsce ulegli reprezentacji Rosji 2:3, obserwatorem mistrzostw był premier Rosji, honorowy prezydent Europejskiej Unii Judo Władimir Putin.

W turnieju indywidualnym reprezentanci Polski wywalczyli dwa brązowe medale w wadze +78 kg Urszula Sadkowska i + 100 kg Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom). Debiutantka na mistrzostwach reprezentantka SGKS Wybrzeże Gdańsk Daria Pogorzelec w wadze 78 kg zajęła piąte miejsce spośród piętnastu rywalek.

W Pucharach Europy odbywający się w St. Petersburgu juniorek dziewiąte miejsce w wadze 52 kg(20 zawodniczek) zajęła Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk), a jej koleżanka klubowa Magdalena Miller w Pucharze Europy juniorek młodszych w Teplicach waga 57 kg drugie miejsce.

W Szubinie o prawo startu w finałach XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych – Mazowsze 2010 walczyło 39 zawodniczek i 78 zawodników z 23 klubów Polski Północnej. Uroczystego otwarcia dobrze zorganizowanego turnieju dokonał burmistrz Szubina, Ignacy Pogodziński. Z Pomorza do finałów XVI OOM zakwalifikowało się 13 juniorów i 11 juniorek młodszych.

Juniorki młodsze - Magdalena Miller, Natalia Czaplicka, Barbara Lichońska, Aleksandra Jabłońska (wszystkie AZS AWFiS Gdańsk), Dajana Bołoz, Dominika Jabłecka (obie SGKS Wybrzeże Gdańsk), Anna Cholewińska (UKS Conrad Gdańsk), Ewa Jankiewicz (UKS Orzeł Kończewo), Gabriela Mikołajczyk (STS Gryf 3 Słupsk), Marta Labuda (UKS Opty Gdynia).

Juniorzy młodsi - Krystian Miara, Tobiasz Puzyr, Mateusz Stemplewski, Filip Żagiel, Mateusz Zakrzewski (wszyscy SGKS Wybrzeże), Dawiddd Jarowienko, Łukasz Isenko, Piotr Zakrzewski (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), Daniel Białowąs (UKS Piast Wrzeście), Łukasz Itrych Marcin Kondracki (obaj UKS Galeon Gdynia), Rafał Błoński(STS Gryf 3 Słupsk), Maciej Gugała (WKS Flota Gdynia).

Żródło: Michał Kaczmarek